Back
Modef
Homepage / Modef Expo 2018 Açıldı
image
Türkiye mobilya sektörü açısından çok önemli fuar olan Uluslararası Mobilya Fuarı Modef Expo’nun açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı. 180 firmanın yer aldığı ihracat odaklı fuar, 28 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak. 110 ülkeden yabancı ziyaretçinin beklendiği fuarda hedef 25 bin ziyaretçi…
Modef Expo 2018 Açıldı

BİR FUARDAN FAZLASI

 

 

23-28 Ekim tarihleri arasında ‘Bir fuardan fazlası’ sloganıyla 27 bin 100 metrekare alanda düzenlenen 40. Uluslararası Mobilya Fuarı Modef Expo, kapılarını ziyaretçilerine açtı. İnegöl ekonomisinin bel kemiği olan mobilya sektörünün uluslararası arenada görücüye çıktığı en önemli organizasyon olan Modef Expo’nun açılışı yoğun katılımla yapılırken; fuarın açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gerçekleştirdi. 

İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılışta, mobilyanın ritmi konulu video gösterimi izlendi. Daha sonra konuşan Modef ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (İTSO) Yavuz Uğurdağ, “İnegöl bir sanayi şehridir. Son yıllarda da ciddi atılımlar gerçekleştirerek rakamlarını en üste çıkarmış durumda. Başta mobilya sektörü olmak üzere tekstil, tarım ve diğer sektörlerle birlikte 1,2 milyon dolar ekonomik potansiyele sahiptir. 610 milyon dolar ihracat fazlası veriyoruz. İlçemiz ekonomik büyüklük açısından Türkiye’nin 22. ekonomik büyüklüğüne sahip. Ticaret fazlası açısından da Türkiye’nin 7. büyük ekonomisi. İlçe statüsünde de Türkiye 1’incisi. Bu verilerin ortaya çıkmasına katkı koyan herkese teşekkür ediyorum, Allah bereketlerini artırsın. 27 bin 100 metrekare alanda düzenlenen fuarımıza 180 firma katılım gösteriyor. Türkiye mobilya sektörü açısından çok önemli bir fuar… 2 bin dolayında irili ufaklı mobilyacımız var. 780 ihracat yapan firma sayısına sahibiz… Bugün itibariyle 110 ülkeden fuarımıza ziyaretçi bekliyoruz. İnegöl ekonomisi önce Bursa’ya sonra Türkiye’ye katkı sağlayacaktır. Gelen ziyaretçiler tüm İnegöl’ü geziyorlar. Bu bir şehir fuarcılığıdır. Topyekûn bir şehir organizasyonudur... Fuarımız İnegöl’ümüze, Bursa’mıza ve Türkiye’mize hayırlı olsun” diye konuştu.

 

 

MOBİLYAMIZ TÜM DÜNYADA

 

 

İnegöl’de olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise: “Mobilya sektörü yükselen üretim kapasitesi, oluşturduğu katma değer ve istihdam açısından en önemli sektörlerimizden biridir. Geçtiğimiz sene 184 ülkeye 2,3 milyon dolarlık mobilya ihraç ettik. Türkiye, cesur girişimci ve ustalarıyla dünyada trend belirleyen konuma geldi. Türkiye’de mobilya sektörü bir başarı hikâyesi yazdı. Bu hikâyenin lokomotif şehirlerinden biri de İnegöl’dür. Sanayimizin tüm sektörleri son dönemdeki finansal saldırılara rağmen ayakta kaldı ve büyümeye devam ediyor. Bu yolda üreticilerimizi rahatlatacak destek paketlerimiz var. Sanayici ve üreticinin maliyetlerini aşağı çekecek, sizleri daha fazla üretime teşvik edecek, ithalata karşı yerli üretimi destekleyecek programları gündemimizde tutmaya devam edeceğiz. İnegöl Mobilya Fuarı gibi fuarlar sektördeki dinamizmi perçinleyerek yeni ufuklar ve hedefler belirlememize önemli katkı sağlıyor. Bu anlamda fuarımız sektörümüze hayırlar getirsin. Emeği ve katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

Modef Expo’nun ülkemizin en önemli ve en kapsamlı fuarlarından bir tanesi olduğunun latını çizen Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Bir pazar kapanınca onun yerine başka bir pazar araştırılıyor, usanmadan değişik kıta ve ülkelere seyahatler düzenleniyor. Akıl ve alın teriyle oluşan bir başarı hikâyesi…”dedi. 

 

 

 

 

AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala da: “İnegöl ülkemizdeki birçok ilden daha fazla ticaret hacmi olan bir ilçemizdir. İnegöl’de kişi başına düşen girişimci sayısı, Türkiye’de ilçeler arasında 1. sıraya oturur. Atacağınız her aritmetik adımın burada geometrik bir karşılığı var. Türkiye ne zaman bir karar aldıysa, düzenleme yaptıysa İnegöl’de onun aynı anda pozitif karşılığını gördüm ve yaşadım. O bakımdan Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için aradığımız her türlü potansiyel girişimcilik ruhu ve imkân İnegöl’de var. Hedefe birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

İnegöl’de mobilyanın tarihçesi olduğuna dikkati çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Mobilyanın İnegöl’de bir hikâyesi var. İnegöl, Sayın Cumhurbaşkanımızın; ‘Gezelim, değişik ülkelerle irtibat halinde olalım’ sözünü uygulayan bölgelerden bir tanesidir. Ülkemizde ışıl ışıl parlıyor. Yeni model ve yeni tasarımlarla mobilya fuarımız ülke ekonomisine ve sektöre ciddi katkı verecektir. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise “İnegöl bir ilçe olmasına rağmen önemli bir işlev görüyor. Bu güzide ilçemizin ihracat rakamları son derece etkileyici. 691 firma 5 kıtaya ürün gönderiyor. Eylül ayında ihracatımız ",6 artışla 14,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 13 ayda gerçekleştirdiğimiz en yüksek rakamdır. Türkiye’nin gelişmesi için koyulan hedeflerde bu rakamlar yeterli değil, daha çok çalışmalı, daha çok katma değerli ürün üretmeliyiz. Mobilya ihracat fazlası verdiğimiz bir üretim kalemimizdir. İnegöl, Osmanlı’nın kuruluşunun en sağlam taşlarından biriyse bugün de küresel rekabette önemli bir bölgemizdir. Dün olduğu gibi bugün de önemli katkılarını görüyoruz.” dedi.

 

 

 

 

“Uzakta olmasına rağmen her zaman yakında hissettiğimiz kardeş ülkemiz Türkiye’deyim” diyen Güney Kore İthalatçılar Birliği Başkanı Kim Sun Mook: “Türkiye’de olmaktan kıvanç duyuyorum. Biz Güney Koreliler olarak Kore Savaşı’nda en uzaklardan ilk önce yardımımıza koşan Türk askerlerinin topraklarımıza kanı akmıştır ve o akan kan sayesinde biz bugün Kore’de refah içerisinde yaşamaktayız. Güney Korelilerin size kardeş demesi öylesine bir ifade değildir, çok daha derin bir ifadesi vardır. Gerçekten öz kardeşimiz gibi görüyoruz. İki ülke arasındaki ticaretin daha da artması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

 

 

 

 Konuşmaların ardından Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Bakan Varank’a İnegöl mobilyası tarihini anlatan kitap, MODEF Başkanı Yavuz Uğurdağ ise sandalye hediye etti. Daha sonra kurdele kesimiyle fuarın açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Bakan Varank, stantları gezdi.